Parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim

  • ul. Lubichowska 56, 83-200 Starogard Gdański, tel. 58/530-10-12, tel. 501-890-751, e-mail: parafia@milosierdzie-starogard.pl

  • "Bóg jest zawsze gotowy przebaczać" - papież Franciszek (MV22)

News

„Pokój wam zostawiam, pokój mój wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani nie lęka!” (J 14, 27)

Pomagamy weteranom z Ukrainy

  • 1
 
Dwudziestu ośmiu ukraińskich żołnierzy przechodzi rehabilitację w Osieku w ośrodku „Dobry Brat”. Żołnierze odnieśli rany podczas działań wojennych we wschodniej Ukrainie. Pobytu w ośrodku weteranów nie finansują instytucje państwowe, pomagają osoby prywatne. Do akcji niesienia pomocy włączyła się pelplińska Caritas.

 

Weterani nie rzucają się w oczy, to zwyczajna grupa młodych chłopaków, mężczyzn. Dopiero z bliska widać, że niektórzy kuleją a inni poruszają się na wózkach. Najbardziej poszkodowany odniósł 46 ran. Wszyscy spadochroniarze, bo z tej formacji wywodzi się większość pacjentów, kilka godzin dziennie spędzają na rehabilitacji. Z lekarzami i rehabilitantami porozumiewają się bez tłumacza. Są rozmowni i zadowoleni z faktu, że mogą się leczyć. Na pytania o wojenne przeżycia nie chcą odpowiadać, bo wojna odcisnęła już swoje piętno w ich głowach. Rany odnieśli podczas walk z separatystami w obwodzie doniecko- ługańskim. 

Przyjazd żołnierzy sfinansował współwłaściciel ośrodka rehabilitacyjnego „Dobry Brat” w Osieku a część kosztów pobytu weteranów pokryli jego koledzy. Okazuje się, że pomysł na leczenie w Polsce nie był inicjatywą ministerstw obrony Ukrainy czy Polski, co potwierdza mężczyzna w randze pułkownika, dowódca ukraińskiej grupy. Weterani pozostaną w Osieku do 28 listopada. Jeżeli znajdą się sponsorzy, w marcu przyjedzie tu kolejna grupa. Stowarzyszenie „Dobry Brat” prowadzi też zbiórkę pieniędzy na protezę dla jednego z żołnierzy, któremu trzeba było amputować nogę.

 

W pomoc dla żołnierzy włączyła się Caritas Diecezji Pelplińskiej. 7 listopada ks. dyrektor  Grzegorz Weis przekazał poszkodowanym niezbędne do funkcjonowania przedmioty codziennego użytku oraz ubrania.

 

- Na Ukrainie wciąż jest napięta sytuacja i mimo zawieszenia broni, trwają walki. – mówi ks. Grzegorz Weis. - Nierówną walkę z agresorem prowadzi regularne wojsko – wielu żołnierzy odniosło poważne rany.  Dobrze się stało, że znaleźli się tacy ludzie jak właściciele „Dobrego Brata” i przyszli poszkodowanym z pomocą. Caritas również włącza się do niesienia pomocy. W zasadzie nasza pomoc trwa nieprzerwanie od początku wojny, bo uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach pomocowych jak i podejmujemy własne inicjatywy, jak ta obecna. Weterani, którzy przebywają w  ośrodku rehabilitacyjnym „Dobry Brat” potrzebują wielu najbardziej przyziemnych rzeczy, więc postanowiliśmy je dostarczyć. Przywieźliśmy zatem kurtki, swetry, T-shirty, skarpety, bieliznę, maszynki do golenia, kosmetyki a także kule rehabilitacyjne. Ponadto fundujemy weteranom inny rodzaj „rehabilitacji”, bowiem zaprosiliśmy wszystkich na koncert zespołu „Golec uOrkiestra”, którego jesteśmy organizatorami. Zaproszenie zostało przyjęte. Uważam, że trzeba pomagać tym młodym ludziom w powrocie do normalnego funkcjonowania i zachęcam do dalszej pomocy weteranom poprzez dar serca i a także dar modlitwy.

  • 2
  • 3