Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim

Duszpasterze

pobrane

ks. dr kan. Grzegorz Weis

Proboszcz parafii

Urodził się 9 października 1975 roku w Tczewie. W 1990 roku po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Piasecznie (k. Gniewa) rozpoczął edukację w Technikum Budowlanym w Tczewie, które ukończył w roku 1995. W tym też roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, którego ukończenie zwieńczył napisaniem pracy magisterskiej z zakresu teologii moralnej na temat “Świętowania niedzieli w świetle nauczania Kościoła Katolickiego”. 3 czerwca 2001 roku przyjął święcenia kapłańskie w Katedrze Pelplińskiej z rąk ks. bpa Jana Bernarda Szlagi. Od 1 lipca 2001 do 30 czerwca 2005 pracował w parafii św. Wojciecha w Kartuzach, następnie (od 2005 roku do 30 czerwca 2007 roku) w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. 1 grudnia 2011 roku ks. Biskup Diecezjalny powołał go na stanowisko Dyrektora Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Ks. Grzegorz Weis w 2007 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii apostolstwa. Pracę doktorską obronił 18 marca 2014 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zainteresowania: Katolicka Nauka Społeczna oraz Teologia Moralna, zagadnienia polityki naszego Państwa, a także… budownictwo oraz sport.

ks.-arkadiusz-liberski

ks. dr Arkadiusz Liberski

Wikariusz

Urodził się 27 czerwca 1982 roku w Więcborku (woj. kujawsko – pomorskie). Po ukończeniu szkoły średniej w 2002 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji Pelplińskiej. W Pelplińskim Seminarium przez sześć lat kształtował swoje powołanie do życia kapłańskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 2008 roku z rąk ks. bpa Jana Bernarda Szlagi. W tym samym roku zdobył tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pierwszą placówką duszpasterską ks. Arkadiusza była parafia bazyliki mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach, gdzie posługiwał przez rok. Następnie rozpoczął on studia specjalistyczne z zakresu filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tutaj zdobył tytuł magistra,
a następnie – w 2016 roku – doktora nauk filozoficznych. W 2014 roku (na ostatnim etapie studiów) Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna skierował go do pracy duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu, gdzie spędził trzy lata. Od sierpnia 2017 ks. Arkadiusz rozpoczął posługę duszpasterską w naszej Wspólnocie Parafialnej.

Ks. Arkadiusz interesuje się filozofią religii i kultury, literaturą klasyczną, teologią modlitwy i duchowości. Lubi pływać, chodzić po górach i jeździć na rowerze.

Immagine WhatsApp 2023-07-27 ore 18.47.01

ks. mgr Filip Michalski

Wikariusz

Ks. Filip Michalski urodził się 20.07.1996 w Tucholi. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Tucholi w 2016 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia diakonatu przyjął 26 czerwca 2022 roku. Praktykę diakońską odbywał w parafii Matki Kościoła w Tczewie oraz w parafii Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 2023 roku. Z dniem 20 sierpnia 2023 roku został mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim.

Historia parafii

Poznaj historię budowy parafii