pobrane

Domowy Kościół

Domowy Kościół jest Wspólnotą dla małżeństw sakramentalnych oraz ich rodzin. Inspirowany duchowością sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, stanowi gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie. Powstał w 1973 r. w Krościenku nad Dunajcem. W tym samym roku ks. Blachnicki utworzył pierwszy krąg rodzin w Lublinie.

Wspólnota działa przy parafiach. Rodziny Domowego Kościoła spotykają się w tzw. kręgach (liczących od 4 do 7 małżeństw) w jednym z ich domów. Jedno z małżeństw, będące tzw. parą animatorską, koordynuje działania i formację całego kręgu. Nad spotkaniami czuwa zawsze ksiądz moderator.

Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to: codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego; regularne spotkanie ze Słowem Bożym; codzienna modlitwa małżeńska; codzienna modlitwa rodzinna; comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych.

W naszej parafii mamy dwa kręgi Wspólnoty Domowego Kościoła. Pierwszy – liczący sześć małżeństw – działający od pięciu lat. Drugi – liczący pięć małżeństw – istniejący od września 2019 roku, będący na etapie tzw. pilotażu, czyli wewnętrznego formowania się. Spotykania formacyjne odbywają się raz w miesiącu. Jest to czas wspólnej modlitwy, wzajemnego ubogacania się wiarą, rozważania duchowości Domowego Kościoła, dzielenia się problemami i radościami życia małżeńskiego i rodzinnego. Raz w miesiącu w naszej parafii (zazwyczaj w pierwszy czwartek) mamy wspólną Eucharystię połączoną z adoracją Najświętszego Sakramentu. Spędzamy ze sobą także Dni Skupienia, najczęściej w Domu Rekolekcyjnym w Bysławku k. Tucholi. Poszczególne pary małżeńskie biorą też udział w ogólnopolskich rekolekcjach organizowanych w ramach ferii zimowych i wakacji letnich. Wszystkich małżonków, którzy chcieliby spróbować rozwijać swoją więź małżeńską i rodzinną w ramach Domowego Kościoła oraz pogłębiać wiarę w gronie innych małżeństw, serdecznie zapraszamy do naszej Wspólnoty.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.