Parafialny Zespół Caritas to grupa wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywną w parafii. Ich zadaniem jest między innymi realizowanie inicjatyw stawianych przez Caritas Diecezji Pelplińskiej oraz zadań pojawiających się w społeczności parafialnej Caritas
Celem Zespołu jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie zwłaszcza mieszkającym na terenie parafii. Realizacja tego celu stawia przed Zespołem następujące zadania:
- zachęcanie wspólnoty parafialnej do wspierania działalności charytatywnej modlitwą, ofiarami i czynem
- zachęcanie wiernych do modlitwy za żywych i umarłych, do praktykowania wzajemnego przebaczenia oraz pełnienia innych uczynków miłosierdzia
- gromadzenie informacji o osobach potrzebujących wsparcia i rozpoznawanie zasadności zgłoszeń
- udzielanie ze zgromadzonych środków bezpośredniej pomocy potrzebującym
- pozyskiwanie wsparcia od innych instytucji.
Powołanie Zespołu PZC
Zespół jest powoływany przez proboszcza parafii, który zgłasza jego istnienie w Caritas Diecezji Pelplińskiej. Zespół korzysta z osobowości prawnej parafii. Proboszcz ponosi odpowiedzialność merytoryczną i finansową za działalność Zespołu.
Zarząd Zespołu stanowią:
Przewodniczący, którym jest proboszcz lub wskazany przez niego kapłan, zastępca, którym z reguły powinna być osoba zakonna lub świecka, sekretarz, prowadzący dokumentację organizacyjną i korespondencję, skarbnik, zajmujący się finansami oraz ich dokumentacją.
Działanie zewnętrzne Zespołu powinno być poprzedzone formacją duchową.
Stała formacja Zespołu dokonuje się przez regularne przynajmniej comiesięczne spotkania z duszpasterzem, które winny mieć na uwadze formację religijno-ascetyczną (Msza św. z homilią, nabożeństwo, konferencja ascetyczna lub wspólne rozważanie słowa Bożego) i szkoleniową (np. referat z dziedziny teologii, psychologii, katolickiej nauki społecznej, prawa, pielęgniarstwa itp.).
Formacja w parafii winna być uzupełniona przez diecezjalne spotkania formacyjne (uczestnictwo w cyklicznych szkoleniach oraz rekolekcjach i dniach skupienia organizowanych przez Caritas Diecezji.
Zespół obejmuje swoim działaniem:
- osoby starsze, chore, niepełnosprawne
- rodziny wielodzietne żyjące w ubóstwie
- osoby ubogie
- matki samotnie wychowujące dzieci
- ludzi uzależnionych (alkoholików, narkomanów)
- osoby samotne potrzebujące opieki
Zespół ewidencjonuje osoby potrzebujące pomocy na podstawie:
- rozeznania prowadzonego przez członków Zespołu, także we współpracy z organizacjami opieki społecznej
- zgłoszeń dokonanych przez inne osoby (krewnych, sąsiadów, przypadkowych obserwatorów)
- informacji przekazywanych przez kapłanów z wizyt duszpasterskich (kolęda, odwiedziny chorych)
- osobistych zgłoszeń tych osób
Działalność charytatywną Zespół organizuje przez:
Wsparcie duchowe
- odwiedziny
- nawiązanie rozmowy
- wspólną modlitwę
- ewangelizację
- pomoc w dotarciu do kościoła itp.
Pomoc materialną
- wsparcia finansowego, przyznawanego w gotówce
- przekazywanie darów rzeczowych
Pomoc opiekuńczo-usługową
- odwiedzanie osób będących w potrzebie
- wykonywaniu różnych czynności domowych
Akcje charytatywne
- umożliwienie dzieciom z ubogich rodzin udziału w wypoczynku letnim (np. koloniach)
- umożliwienie starszym, chorym i niepełnosprawnym udziału w rekolekcjach
- przekazanie paczek świątecznych
- organizowaniem „Wigilii dla samotnych”
- spotkań w „Tygodniu Miłosierdzia” i „Dniu Chorych”
Nasz Parafialny Zespół Caritas został powołany w kwietniu 2009r. Od ponad 12 lat prowadzimy działalność charytatywną. Celem naszych działań jest zaspokojenie w minimalnym stopniu niezbędnych potrzeb życiowych wielu naszych podopiecznych. Pomagamy przede wszystkim rodzinom i osobom najuboższym oraz bezdomnym. Do ważniejszych akcji i dzieł prowadzonych przez PZC należy zaliczyć:
- prowadzenie Jadłodajni dla bezdomnych, która jest czynna 5 dni w tygodniu w okresie zimowym od listopada do Świąt Wielkiej Nocy. Wydajemy gorący posiłek wraz z pieczywem oraz paczkę żywnościowa na weekendy. Staramy się aby posiłki były urozmaicone. Dla wielu jest to jedyne gorące pożywienie w ciągu dnia. Jadłodajnia dożywia osoby bezdomne z całego miasta i okolic.
- zbiórki produktów żywnościowych na świąteczny stół przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy w kościele i w pobliskich marketach (przy współpracy z młodzieżą z naszego wolontariatu z których robione są paczki dla najuboższych rodzin w parafii.
- udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 /FEAD
- dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych.
- uczestniczymy w organizacji festynów parafialnych oraz w organizacji kolonii dla dzieci i młodzieży.
- organizowanie pomocy stypendialnej w ramach Programu „SKRZYDŁA” dla zdolnej młodzieży szkolnej z ubogich rodzin,
- świadczenie pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym w robieniu zakupów, załatwianiu spraw w urzędach, odwiedzanie osób starszych, chorych, samotnych,
- udzielanie pomocy doraźnej osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej, jak: zakup leków, doraźny zakup żywności, węgla czy – sporadycznie – udzielanie zapomóg finansowych,
- organizowanie okolicznościowych spotkań (w Tygodniu Miłosierdzia, z okazji Dnia Chorego) dla osób chorych, starszych, samotnych,
- przygotowywanie w okresie Adwentu tzw. śniadań roratnich dla dzieci uczestniczących w porannej Eucharystii,
- udział w akcjach organizowanych przez Caritas Diecezji Pelplińskiej takich, jak: rozprowadzanie świec w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” czy świec na stół wielkanocny, paschalików, organizowanie zbiórek do puszek na rzecz ofiar różnych klęsk żywiołowych i kataklizmów, itp.
Wyżej wymienione akcje i dzieła nie stanowią zamkniętego kręgu działań Parafialnego Zespołu, gdyż chcieli byśmy stale wzbogacać swoją działalność o nowe, ciekawe i przede wszystkim potrzebne inicjatywy służące niesieniu pomocy ludziom biednym, chorym, w podeszłym wieku, samotnym.
Z pewnością pomysłów co do sposobów i form niesienia pomocy tym, którzy często nie z własnej winy znaleźli się w trudnej sytuacji, może być bardzo dużo. Dlatego też, każdy, kto chce uczynić dar z siebie, niczego w zamian nie oczekując, czując się wezwanym (przynaglonym) do naśladowania Chrystusa, który oddał się nam bez reszty w bezgranicznej miłości, ma możliwość włączyć się w działalność Parafialnego Zespołu Caritas bądź powiększyć Grono Wspierające ubogich, bezdomnych z naszej jadłodajni.